اتصالات جوشی، مقاوم ترین نوع اتصال

آب یکی از عناصر اصلی برای ادامه حیات بشریت است. با توجه به بحران کم آبی در جهان، برای تولید محصولات کشاورزی و گلخانه ای باید به فکر اتصالات و تامین آب کافی برای رشد و باردهی محصولات بود. از این رو استفاده از آبیاری نوین بهترین راه حل برای این مشکل محسوب می شود. نوعی از اتصالات که کمک شایانی به روش های مفید لوله کشی می کند، اتصالات جوشی نام دارند. این نوع اتصال برای جنس لوله هایی از قبیل لوله پلیکا فشار قوی استفاده نمی شود ولی با آلیاژهای به کار رفته در آن می توان مشکلات بسیاری را رفع کرد. برای اطلاع از این اتصال با ما در این مقاله همراه باشید.

اتصالات جوشی چیست؟

اتصالات جوشی چیست؟

اتصالات جوشی یکی از قطعاتی است که در لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرند. این اتصالات برای سایزهای بزرگ تر از دو اینچ به کار می روند و همانند لوله پلی اتیلن که از طریق اتصالات فشاری یا جوشکاری لب به لب به یکدیگر متصل می شوند، این اتصالات را نیز به گونه ای طراحی می کنند که در محل مورد نظر با استفاده از جوشکاری به لوله، متصل شوند. از این قطعات در لوله کشی های گوناگون برای موارد مختلفی نظیر تغییر سایز لوله، انشعاب گیری، تغییر جهت لوله و مسدود کردن مسیر لوله استفاده می شود. در نتیجه این اتصال توانسته همتراز با اتصالات لوله استیل باشد. همچنین این اتصالات به صورت یک تکه هستند و با متریال مختلف مانند فولاد، استیل و آهن تولید می شوند.

ساختار متفاوت اتصال جوشی

ساختار اتصالات جوشی که نام دیگر آن اتصالات جوشی گاز است، دارای پیچیدگی خاصی نمی باشد و متریال های زیادی هم در ساخت آن ها به کار نرفته است. معمولا برای تولید آن به طور گسترده از لوله های مانیسمان استفاده می شود. ساختار این لوله برعکس لوله پلی اتیلن ابرسانی که نوعی پلیمر خاص در آن به کار می رود، از نوعی فولاد مقاوم است. متصل کردن تمامی اجزای اتصالات با استفاده از گرما و فشار صورت می گیرد. به علاوه برای تولید و ساخت اتصال جوشی از آلیاژهای مشخصی استفاده می شود چرا که مهم این است که آلیاژ به کار رفته با آلیاژ لوله هایی که قرار است به آن متصل شوند، همخوانی داشته باشد.

مزایا و معایب اتصالات جوشی

مزایا و معایب اتصالات جوشی

بدیهی است که خطوط لوله کشی نمی توانند تنها در یک مسیر مستقیم تاسیس شوند در نتیجه می بایست در ناحیه هایی به آن ها انشعاب داده شود یا جهت حرکت آن ها تغییر کند. انشعاب به وسیله اتصال جوشی صورت می گیرد. این نوع اتصال در استحکام سازه نقش بسیار مهمی ایفا می کند. همچنین ساختار جوشی این محصول آزادی عمل بیشتری را در طراحی اشکال مختلف اتصالات می دهد. از دیگر مزایای اتصالات جوشی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این روش، گزینه بسیار مناسب و کاربردی برای سیستم های لوله کشی محسوب می شود. استفاده از این نوع اتصال اطمینان کامل از این که سیستم ساخته شده در برابر فشار بالا مقاوم باشد را حاصل می کند.
  • علاوه بر تحمل فشار بالا، لوله هایی که با این روش متصل شده اند بر خلاف لوله نیوفیت، استقامت بسیار بالایی دارند و سیستمی محکم و استوار به وجود می آورند.
  • سازه هایی که با این نوع اتصال به یکدیگر متصل می شوند از لحاظ بصری نسبت به دیگر اتصالات دارای زیبایی چشمگیری می باشند.
  • اتصال جوشی پوشانندگی کامل و بسیار دقیقی ایجاد می کند. این اتصال به قدری یکدست است که مانع از نفوذ اکسیژن و هوای بیرون به داخل لوله ها می شود و در شرایط آب و هوایی گوناگون ضمن این که خود سیستم لوله کشی و محل اتصال آسیبی نمی بیند، مانع از تاثیر دمای محیط به سیال جاری داخل سیستم نیز می شود.
  • از آن جایی که اتصال جوشی سطحی هموار و یکدست ایجاد می کند، در صورتی که قسمتی از آن دچار آسیب شود می توان به راحتی آن قسمت را تعویض و تعمیر نمود.
  • از مهم ترین مزیت های این نوع اتصال می توان به وزن کم آن نسبت به باقی اتصالات موجود اشاره کرد.

با این وجود این نوع اتصال نیز دارای معایبی می باشد که دانستن آن به خریداران در این حوزه کمک مفیدی می کند. معایب آن عبارتند از:

  • در اتصالاتی که قابلیت جوش خوردن دارند، باید از نمادهای جوشکاری استفاده شود، بنابراین فرد انجام دهنده می بایست مهارت و دانش کافی در مورد این نمادها را داشته باشد.
  • امکان ترک خوردن اتصالاتی که از طریق جوش به هم متصل شده اند وجود دارد، زیرا این نوع فلزات در صورت انقباض و انبساط تحمل نداشته و سریعا متلاشی شده یا ترک می خوردند.
  • بررسی نقص های جوشکاری و از بین بردن آن ها بسیار خسته کننده تر از کار پرچ کردن است.

انواع اتصالات جوشی

از مهم ترین مشکلات ساختمان سازی، نحوه ی انتقال آب به قسمت های مختلف بوده است اما امروزه با کمک اتصال جوشی این نگرانی برای افراد از بین رفته از این رو یکی از بحث های داغ در مورد اتصالات صنعتی که همواره وجود دارد، بررسی انواع اتصال های جوشی می باشد. این نوع اتصالات در صنعت ساختمان سازی در بخش موتورخانه، در سیستم های آتش نشانی و صنایع مرتبط با انرژی کاربرد دارند. در نتیجه شناخت انواع پرکاربرد این نوع اتصال کمک شایانی در انتخاب آن می کند. انواع اتصالات جوشی عبارتند از:

اتصالات جوشی درزدار

اتصالات جوشی درزدار، معمولا به یک شیوه مشخص که نام آن ریختگی است، تولید می شوند. در این روش تمام آلیاژهای مورد نیاز برای ساخت اتصالات را که به حالت مذاب درآمده است، در داخل قالب های مشخص و مناسب می ریزند. پس از ریختن مواد مذاب در داخل قالب ها و سپس سرد کردن آن، اتصالات آماده می باشند. البته از آن جایی که هر کدام از قالب های اتصالات نصف آن را می سازد، پس باید آن ها را به صورت جفت به یکدیگر متصل کرد تا بتوان یک قطعه کامل را به دست آورد. متصل کردن و پیوند دادن هر قطعه از این اتصالات درزدار با استفاده از قوس الکتریکی انجام می شود. این نوع اتصال یکی از حساس ترین و ضعیف ترین نوع اتصال جوشی محسوب می شود و مقاومت بسیار کم تری نسبت به اتصالات جوشی بدون درز دارد.

اتصالات جوشی بدون درز

اتصالات جوشی بدون درز نوعی از اتصالات هستند که به طور کامل از لوله های مانیسمان ساخته می شوند. به دلیل مقاومت بسیار بالایی که این نوع اتصال دارد نقش مهمی در لوله کشی های صنعتی ایفا می کند و به راحتی می تواند به منظور انتقال سیالات خورنده با دما و فشار بالا مورد استفاده قرار گیرد. جالب است بدانید که اتصالاتی که این نوع ساختار را دارند به شکل های متفاوتی تولید می شوند.

استانداردهای اتصال جوشی

استانداردهای اتصال جوشی

به منظور یکپارچگی در سیستم اطلاعات و استفاده مفید از امکانات موجود، نکات و اصول حائز اهمیت در قالب مرجعی تحت عنوان استاندارد ارائه می گردد. به طور کلی این استانداردها را می توان زبان فنی مشترک و زمینه تفاهم میان مصرف کنندگان تجهیزات و تولید کنندگان دانست. اتصال جوشی و جنس آن عموما براساس جنس لوله ای که در فرایند ساخت مورد استفاده قرار می گیرد، تعیین می شود. در نتیجه این نوع اتصال از یک استاندارد مشخصی پیروی می کند. استانداردهای اتصالات جوشی از قبیل استاندارد ASME B16.9، ASME B16.28 مشخصات و تلرانس ابعادی اتصال، استاندارد  ASME B16.25شرایط آماده سازی انتهای اتصال و استاندارد ASME B16.49  میزان جزئیات نامگذاری را نشان می دهند.

نکات مهم در مورد حرفه جوشکاری

فراموش نکنید که جوشکاری جز حرفه های خطرناک محسوب می شود پس قبل از هر گونه اقدامی به آموزش مناسب در این حرفه نیاز است. همچنین نکته مهم در جوشکاری تبعیت از قوانین ایمنی می باشد. این قوانین نقش مهمی در امنیت شما و البته اطرافیان دارند. در این زمینه باید از قوانین و مقررات خاص در جهت حفظ مقاومت سازه ها پیروی کرد. به علاوه فرد جوشکار ملزم است که وسایل استانداردی برای خود تهیه کند.

کلام آخر

در این مقاله در سایت حیات ایران به بررسی و کاربرد اتصالات جوشی پرداختیم. این سایت یکی از بهترین فروشگاه اینترنتی در ایران می باشد و دارای مزیت هایی نظیر پشتیبانی ۲۴ ساعته، تحویل سریع، محصول اورجینال و پرداخت اقساطی است. همچنین این فروشگاه مرجع مقرون به صرفه ترین محصولات لوله ای می باشد. برای مشاهده قیمت اتصالات جوشی و نظیر آن خرید از حیات ایران را فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *