انشعابگیر، میانبری برای لوله کشی

جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب از ساختمان‌ها همواره از مسائل مهم تمامی مجموعه‌های مسکونی به شمار می‌رود. به همین دلیل مهندسان و کارشناسان به دنبال استفاده از مواد و مصالح مرغوب برای استفاده در سیستم انتقال فاضلاب هستند. برای این کار پیش از هر چیزی افراد می‌بایست با بخش‌های مهم این خط انتقال آشنا بوده و ابزارهای پرکاربردی را بشناسند.

در نتیجه لوله‌ها و اتصالات بیشترین کاربرد را در سیستم لوله کشی فاضلابی دارا هستند. بیشتر آن‌ها هنگام استفاده نیاز به جوش دادن و چسب ندارند و به کمک انواع وسیله‌های گوناگونی به یکدیگر متصل می‌شوند. به عنوان یکی از وسایل اتصال دهنده می‌توان به انشعابگیر اشاره کرد. اما سوالاتی که در این زمینه برای خریداران ایجاد می­شوند اینکه انشعابگیر چیست؟ انواع و مراحل نصب آن به چه صورت است؟ در این مقاله به بررسی این وسیله پرکاربرد پرداخته می‌شود پس توصیه می­کنیم تا انتها با ما همراه بمانید.

انشعابگیر-چیست

انشعابگیر چیست؟

انشعاب گیری از خط لوله فاضلاب به این معنی است که یک لوله فرعی با سایز متفاوت، از خط لوله اصلی خارج شود. در سیستم انتقال فاضلاب، یک لوله به عنوان مسیر اصلی وجود دارد. در طول مسیر عبور فاضلاب، از مسیرهای مختلف تعدادی لوله به خط اصلی متصل می‌شود و مایع فاضلابی که جمع آوری شده، وارد این خط اصلی خواهند شد. از این رو وسیله‌ای با این کاربرد ساخته شده­است.

در واقع انشعابگیر نوعی اتصال فاضلابی می‌باشد که از نظر طراحی، شباهت بسیاری به سه راه فاضلابی دارد. این اتصال بیشتر جنبه تعمیری دارد و کار آن گرفتن یک انشعاب فاضلاب از مسیر می‌باشد که قبلا کار شده‌است. این دسته از وسیله به عنوان اتصال دهنده در لوله‌ پلی اتیلن نیز کاربرد فراوان دارد. از این رو مصرف این اتصال دهنده در سرتاسر جهان به اندازه چشمگیری افزایش داشته است.

انواع انشعاب گیر

دفع فاضلاب شهرها امروزه به موضوعی مهم در این مناطق تبدیل شده و مشکلات فراوانی را به همراه دارد. انشعاب گیر کاربرد زیادی در خطوط فاضلاب دارد و با توجه به خصوصیات منحصر به فرد خود توانسته به طور گسترده‌ای مورد توجه و استفاده قرار گیرد. از این رو انشعابگیرهای مختلفی در بازار به چشم می‌خورند که هر کدام وظیفه خاص خود را دارند. جنس لوله‌ها می‌تواند از پلی اتیلن، پی وی سی و چدن باشد.

جالب است بدانید که در طراحی بیشتر آن‌ها روی لاستیک آب بندی یک قوس کار گذاشته شده که برای جایگذاری بهتر بر روی همه‌ی ابعاد لوله مناسب می‌باشد. به علاوه طراحی R شکل در لبه‌های لاستیکی که در داخل این وسیله قرار دارد، برای جلوگیری از ایجاد رسوب در پشت آب بندی بوده و مانع از مسدود شدن شبکه‌های فاضلابی می‌شود. انشعابگیر فاضلابی یکی از موارد پر مصرف این نوع از اتصال دهنده‌ها است که جهت انشعاب گرفتن از خطوط لوله فاضلاب شهری به فاضلاب صنعتی و مسکونی می‌باشد. اما از دیگر مدل­های انشعابگیر پرطرفدار در صنعت می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

انشعابگیر آبشار بسپار

انشعابگیر آبشار بسپار، از با کیفیت‌ترین مواد پلی پروپیلن بوده و با استفاده از مجهزترین ماشین آلات و تکنولوژی جدید مطابق با استاندارد اروپا ساخته شده‌است. از مزایای این نوع انشعابگیر می‌توان به مقاومت در برابر سایش، ضربه پذیری، نصب آسان و مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی اشاره کرد.

موارد مورد استفاده انشعابگیر آبشار بسپار عبارت هستند از شبکه آبرسانی شهری و روستایی، فاضلاب صنعتی، صنعت کشاورزی و تاسیسات انتقال مواد شیمیایی. همچنین این روش، نیاز به تجربه بالا و آگاهی بسیاری دارد. در طراحی آن تیغه‌های تقویت کننده‌ای به چشم می‌خورد که بر روی یقه ایجاد شده و به مقاومت در برابر ضربه و فشار خاک کمک شایانی می‌کند. همچنین تمرکز عرض آن بیشتر بر لبه‌هایی است که موجب  جلوگیری از خارج شدن قطعه در اثر فشار و بدنه آب بندی بیشتر شده است.

انشعابگیر رزوه‌ ای

انشعابگیر رزوه‌ ای به عنوان یک روش انشعاب گیری سریع و ساده از خطوط فاضلاب و کم فشار است که در چهار اندازه در بازار به چشم می‌خورد. جنس انشعاب گیر رزوه‌ای از پلی اتیلن تک جداره و دوجداره کاروگیت با ضخامت ۶ تا ۴۰ میلی متر و قطری به حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی متر است. از مزایای انشعاب گیر رزوه‌ای می‌توان به سرعت بالای نصب، مقرون به صرفه بودن، قابلیت تحمل فشار و نداشتن هیچ گونه زائدگی پس از نصب در داخل اشاره کرد. این دسته از انشعاب گیر کاربرد بسیاری در بخش کشاورزی و آبرسانی دارد و به صورت دو تکه، سه تکه و چهار تکه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انشعابگیر پیچی

انشعابگیر پیچی معمولا به منظور برقراری انشعاب فاضلاب از لوله‌های اجرا شده جلوی درب منزل استفاده می‌شود. همچنین در اتصالات پلی اتیلن نیز کاربرد فراوانی دارد. برای این منظور به وسیله یک اره گرد بر روی لوله، سوراخی ایجاد می‌گردد و سپس این نوع انشعاب گیر به صورت عمودی بر روی لوله دوجداره نصب می‌شود. از موارد مورد استفاده این انشعاب گیر می­توان به تغییر قطر انواع لوله‌ها در صنایع آب، گاز و پتروشیمی اشاره کرد. همچنین طراحی خاص این اتصال دهنده به صورت مستطیلی به جهت تثبیت موقعیت و استحکام بر روی لوله می­باشد. تیغه‌های بالایی که در رابط آن قرار دارند، باعث ایجاد مقاومت فشاری بیشتر و سهولت مونتاژ با دست شده­ اند.

قیمت انشعاب گیر به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت انشعاب گیر به چه عواملی بستگی دارد؟

به دلیل شرایط اقتصادی و درگیری با تورم، محصولات مختلف از جمله اتصال دهنده‌ها دائما در حال نوسان می‌باشند و همین مساله باعث شده که قیمت این وسیله پرکاربرد به یک چالش اساسی تبدیل شود. بدیهی است که ساختار هر کدام از انشعاب گیرها با هم متفاوت می‌باشد. به همین دلیل نحوه‌ی استعلام قیمت هر کدام نیز با یکدیگر فرق دارد و باید پارامترهای مختص به خودشان نظیر کاربرد، جنس و اندازه را مد نظر داشته‌باشید، به طور مثال انشعاب گیر پلی اتیلن در مقایسه با دیگر لوله­های پلی اتیلنی در جایگاه بالاتری از نظر فروش قرار دارد اما به طور کلی در بیشتر فروشگاه‌ها برای خرید این اتصال دهنده بیشتر به سایز و ابعاد آن توجه می‌شود.

مراحل نصب انشعاب گیر روی لوله فاضلابی

با توجه به توسعه شهرسازی و لزوم ایجاد شبکه‌های فاضلاب سراسری، بسیاری از منازل ملزم به اتصال فاضلاب خانگی خود به شهر هستند. لوله کشی فاضلاب اصولی شاید امری پیش پا افتاده باشد، اما نقش مهمی در آسایش ساکنین و افزایش طول عمر ساختمان دارد. انشعاب گیر از وسایل مورد استفاده در لوله فاضلابی است از این رو اطلاع از نحوه نصب آن کمک سود بخشی به لوله کشی می‌کند. مراحل انشعاب گیری از لوله فاضلاب عبارت هستند از:

  1. سوراخی بر روی لوله توسط گردبر مخصوص ایجاد می‌شود.
  2. انشعابگیر را در داخل سوراخ ایجاد شده قرار می‌دهند به طوری که قطعه انطباق دهنده عمود بر محور لوله باشد.
  3. سپس قطعه انطباق دهنده را بین دیواره سوراخ لوله و بدنه انشعاب گیر در حالی که با انتهای بدنه وسیله در تماس باشد، اتصال می‌دهند.
  4. در آخر نیز مهره را بسته و اقدام به سفت کردن، آن می‌کنند.

کلام آخر

دنیای لوله کشی از طیف وسیعی از تجهیزات و اتصالات ایجاد می‌شود. زیرا که نقش مهمی در صنعت بازی می‌کنند و کیلومترها در زیر زمین وجود دارند. در طول سال‌های اخیر، انواع مختلفی از اتصالات لوله برای رفع نیازهای خاص طراحی شده‌اند. انشعابگیر یکی از اتصالات مهمی است که در این مقاله در سایت حیات ایران به بررسی آن پرداخته شد. این سایت، یکی از معتبرترین و به روزترین فروشگاه­های آنلاین لوله است که بستری مناسب برای کشاورزان و تجار پخش کننده گرامی به حساب می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *