همه چیز درباره لوله پلیکا فشار نیمه قوی

از مهم ترین بخش های یک سیستم آب و فاضلاب لوله کشی است که معمولا برای هر قسمت از لوله مناسب استفاده می شود. لوله پلیکا فشار نیمه قوی یکی از این انواع است‌ که در بین لوله های هم خانواده خود بسیار کاربردی به نظر می رسد. به دلیل اهمیت و استفاده زیاد از این لوله بر آن شدیم تا در این مقاله همه چیز درباره لوله پلیکا فشار نیمه قوی را بیان کنیم و درباره آن اطلاعات کاملی را کسب کنیم. با ما بمانید‌.

با لوله پلیکا فشار نیمه قوی بیشتر آشنا شویم

ابتدا اجازه دهید تا با لوله پلیکا فشار نیمه قوی بیشتر آشنا شویم و بدانیم‌ که چه مشخصاتی دارد. در واقع لوله پلیکا همان لوله PVC است. اولین شرکتی که اقدام به تولید و فروش این نوع از لوله ها کرد پلیکا نام داشت. از این رو نام لوله پلیکا رایج شده است‌. به صورت کلی لوله های پلیکا به سه دسته تقسیم می شوند:

از هر کدام از این لوله ها بر اساس ساختار و ظرفیت، استفاده های گوناگون می شود. به عنوان مثال لوله های معمولی یا لوله پلیکای فشار ضعیف برای هواکش های یک ساختمان و لوله های فشار قوی برای سیستم فاضلاب اماکن صنعتی که معمولا فشار بالای فاضلاب دارند، مورد استفاده قرار می‌ گیرند‌.

حال لوله پلیکای فشار نیمه قوی چه کاربردی دارد؟ لوله پلیکا هایی که ضخامت 2/3 میلی متر دارند را لوله های نیمه قوی می نامند. در لوله های فاضلاب ساختمان های مسکونی و یا مکانی که جمعیت کمی در آن زندگی می کند، فاضلاب با فشار کم جریان دارد. از این رو از لوله پلیکای نیمه قوی استفاده می شود.

فشاری که فاضلاب در این لوله ها ایجاد می کند ۴ اتمسفر است که‌ کاملا برای این نوع لوله قابل تحمل است. اگر بخواهیم از این لوله برای یک محل که فاضلاب زیادی تولید می‌ کند استفاده‌ کنیم، ممکن است دوام نیاورد. از این رو سعی می شود در صورت داشتن فشار زیاد از لوله پلی اتیلن استفاده شود زیرا استقامت بیشتری داشته و در مقابل تماس با مواد شیمیایی و شیرابه فاضلاب صنعتی بهتر عمل می کند.

لوله پلیکا فشار نیمه قوی چه کاربردی دارند؟

پیش تر بیان کردیم که از لوله پلیکا فشار نیمه قوی برای سیستم فاضلاب استفاده می شود. اما این لوله کاربرد های دیگر هم دارد که نشان دهنده اهمیت و مزایای بالای این لوله است. این کاربردها عبارتند از:

  • انتقال و بخش بندی آب در باغ ها و زمین های‌ کشاورزی
  • استفاده در سیستم لوله کشی زهکش برای جمع آوری آب
  • پوشاندن خطوط مخابرات مانند فیبر نوری و انتقال برق
  • استفاده برای هواکش ها و تهویه های مطبوع

البته باید بیان کرد که لوله PVC پلیکا فشار نیمه قوی اندازه های گوناگون دارند که از هر اندازه ای برای یک کاربرد استفاده می شود. این لوله های‌ پرکاربرد اغلب در سایز های ۶۳ تا ۱۱۰ میلیمتر تولید می شود. معمولا در بیشتر ساختمان ها از این اندازه استفاده می شود. با این حال اگر برای زمین های کشاورزی به سایز بزرگتر نیاز داشته باشیم تا اندازه ۴۰۰ میلیمتر می توان لوله پلیکا را خریداری کرده و استفاده‌کرد.

pvc3

بررسی مزایا و معایب استفاده از لوله های پلیکا فشار نیمه قوی

استفاده از لوله های نیمه قوی شامل مزایا و معایبی می شود که اگر برای اولین بار قصد کار با این نوع لوله ها را دارید باید با آن ها آشنا باشید تا بتوانید بهتر تصمیم گیری کنید. از این رو تصمیم گرفتیم در این قسمت به باید ها و نباید های استفاده از لوله پلیکا فشار نیمه قوی بپردازیم تا قدرت انتخاب بهتری به شما بدهیم.

مزایا لوله های پلیکا فشار نیمه قوی

ابتدا مزایا را با عایق حرارتی بالای این نوع از لوله ها شروع می‌ کنیم. انتقال حرارت در آن ها کمتر است. از این رو می توانند عایق مناسبی در مکان های‌ گرم باشند‌. د‌وم مقاومت آن ها در برابر خوردگی نیز بالا است. گرچه که اتصالات پلی اتیلن در این باره بهتر عمل می کنند، اما اگر نیاز به استفاده از لوله پلیکا فشار نیمه قوی داشتید، نیازی نیست نگران خورده شدن آن توسط مواد شیمیایی باشید.

سوم اینکه از این نوع لوله ها می توان در مکان هایی که امکان آتش سوزی در آن زیاد است با خیالی آسوده استفاده کرد. زیرا در صورت آتش گرفتن به سرعت خاموش می شوند. چهارمین مزایای استفاده از این لوله ها این است که دچار فرورفتگی یا تورم نمی شوند و همان طور که در بالا بیان کردیم به علت خاصیت نارسانایی بالایی که دارد، می تواند به عنوان کاور سیم های جریان برق هم استفاده شود.

pvcfsh4

معایب لوله های پلیکا فشار نیمه قوی

با اینکه لوله پلیکا فشار نیمه قوی مزایای بسیاری دارد و از آن استفاده زیادی نیز می شود، باید گفت که این محصول نیز مانند بسیاری از اعضای دیگر خانواده خود دارای معایبی نیز هست. لوله های فشار نیمه قوی ممکن است در برابر سرمای شدید مقاوم نباشند ‌و ترک بردارند. از این استفاده روکار از این نوع لوله ها در مناطق سرد درست نیست. هم چنین با اینکه ضد حریق هستند و در مقابل گرما از خود مقاومت نشان می دهند، اما اگر در برابر حرارت بسیار بالا قرار بگیرند، ممکن است تغییر شکل دهند.

این لوله ها در برابر ضربه هم مقاومت کمی دارند و ممکن است شکسته شده و آسیب جدی ببینند. لذا برای استفاده از این نوع لوله های پلیکا بهتر از معایب را هم در نظر بگیرید و بر این اساس انتخاب کنید.

قیمت لوله پلیکا فشار نیمه قوی چطور محاسبه می شود؟

قیمت لوله‌ پلیکا نیمه قوی نیز یکی از مواردی است که باید برای انتخاب از آن آگاهی داشته و نحوه محاسبه را بدانیم. سه مورد در قیمت لوله پلیکا تاثیر دارند که سایز، ضخامت و وزن است‌. هر چقدر این اعداد بالاتر باشند قیمت نیز بیشتر می شود.

معمولا قیمت به صورت پایه برای هر شاخه ۶ متری محاسبه می شود. اما بعضی از شرکت ها ممکن است شاخه ها با متراژ کمتر را هم در نظر بگیرند. برای اینکه از قیمت دقیق لوله پلیکا فشار نیمه قوی اطلاع پیدا کنید، به علت نوسانات شدید قیمت این لوله بهتر است تا با شرکت های سازنده تماس حاصل کنید. قیمت هایی که در سایت های مربوطه به صورت لیست شده وجود دارند، ممکن است به روز نباشند.

راهنمای خرید لوله پلیکا فشار نیمه قوی

قبل از اینکه  خرید لوله‌ پلیکای فشار نیمه‌ قوی را انجام دهید، بهتر است تا نکاتی را رعایت کرده و به آنها توجه داشته باشید. زیرا در این صورت در خرید خود سود می کنید و محصول مناسب خود را تهیه می کنید‌. نکته اول این است که باید مشخص کنید قرار است از لوله در کدام قسمت استفاده شود و چه چیزی از لوله عبور خواهد کرد.

اگر قرار است آب عبور کند پس ممکن است کمی فشار از فاضلاب بیشتر باشد، بنابراین باید لوله‌ با ضخامت مناسب انتخاب و خریداری شود. نکته دوم‌ این است که اگر قرار است لوله روکار باشد حتما مقداری با ضخامت بالاتر آن را خریداری کرده و حتما روی آن را‌ عایق بندی کنیم.

نکته مهم دیگر این است که لوله حتما از برند های عالی تهیه شود. برای این کار باید تحقیق و پرس و جو کنید یا اینکه‌ از افراد با تجربه در این زمینه مشورت بگیرید. در این جا به شما استفاده از سایت های مرتبط در این زمینه، مشورت و سپس خرید از آن ها را پیشنهاد می دهیم. در این صورت می توانید به راحتی و با خیالی آسوده هم درباره انتخاب لوله مناسب راهنمایی شوید و هم یک خرید عالی را انجام دهید.

mceu_2519456151667221350806

سخن پایانی

لوله پلیکا فشار نیمه قوی یکی از مهم ترین انواع لوله پلیکا است که کاربرد های فراوانی دارد. از این لوله معمولا برای فاضلاب ساختمان استفاده می شود. اما می توان کاربردهای دیگر هم بر اساس مزایای آن در نظر گرفت. اگر قصد خرید این لوله را دارید، باید ابتدا از قیمت دقیق و به روز آن آگاه شوید، سپس با استفاده از مشورت و تجربه افراد آگاه در این زمینه یک لوله مناسب را برای کار خود انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *