لوله مانیسمان یا لوله بدون درز را بیشتر بشناسید

لوله ­های مانیسمان که از فولاد بدون جوش ساخته شده اند، لوله بدون درز نیز نامیده می­شوند. با توجه به روش تولید، انواع لوله مانیسمان را می­توان به لوله ­های فولادی بدون درز نورد گرم، لوله­ های فولادی بدون درز نورد سرد، لوله­ های فولادی بدون درز سرد و لوله­ های فولادی بدون درز اکسترود شده تقسیم کرد. لوله ­های فولادی بدون درز با توجه به شکل مقطع به دو نوع گرد و خاص تقسیم می­ شوند.

لوله­ های مخصوص شامل لوله ­های مربع، بیضی، مثلثی، شش ضلعی، دانه خربزه، ستاره­ ای و لوله­ های پره­ دار می­ باشند. حداکثر قطر 900 میلی متر و حداقل قطر 4 میلی متر است. با توجه به اهداف مختلف، لوله­ های فولادی بدون درز با دیواره ضخیم و لوله­ های فولادی بدون درز با دیواره نازک وجود دارند. لوله‌های فولادی بدون درز عمدتاً به عنوان لوله­ های حفاری زمین شناسی نفت، لوله­ های مناسب برای صنایع پتروشیمی، لوله­ های دیگ بخار، لوله­ های بلبرینگ و لوله­ های فولادی ساختاری با دقت بالا برای خودروها، تراکتورها و هوانوردی استفاده می­ شوند.

لوله مانیسمان چیست؟

لوله مانیسمان چیست؟

لوله مانیسمان، لوله‌ای است که هیچ درز جوشی ندارد. لوله بدون درز در حالت ایده آل یک لوله فلزی جامد خواهد بود که هر انتهای آن بدون اتصال جوش به لوله دیگری متصل می­ شود. این لوله­ ها یا در یک انتها یا در دو انتها دارای رزوه هستند و می­ توان آنها را به انتهای لوله یا لوله توخالی دیگری رزوه داد.

لوله مانیسمان ممکن است به عنوان لوله بدون درز نیز شناخته شود. یک لوله بدون درز می ­تواند از یک یا چندین آلیاژ و فلز مانند فولاد کربنی، فولاد ضد زنگ، مولیبدن یا تنگستن ساخته شود. لوله­ های بدون درز در آن دسته از کاربردهای صنعتی استفاده می شوند که بالاترین الزامات ایمنی را ضروری می­ کنند.

برخی از تفاوت­ های لوله­ های بدون درز و لوله ­های جوش داده شده عبارتند از:

یک لوله بدون درز اکسترود شده از یک بیلت کشیده می­ شود در حالی که یک لوله جوش داده شده از نواری تولید می­شود که رول شده و برای تولید لوله جوش داده می ­شود. از آنجایی که یک لوله بدون درز طیف بالاتری از اقدامات ایمنی را ارائه می­ دهد، گرانتر از لوله­ های جوش داده شده است.

طول یک لوله بدون درز نسبتا کوتاه است، در حالی که لوله­ های جوش داده شده را می­توان در طول ­های طولانی و پیوسته تولید کرد. یک لوله بدون درز معمولاً تا زمانی که در معرض یک محیط بسیار خورنده قرار نگیرد هیچ نشانه ای از خوردگی نشان نمی­ دهد، در حالی که ناحیه جوش در لوله جوش داده شده بسیار مستعد حملات خوردگی است.

بنابراین شکل پذیری متفاوت و مقاومت در برابر خوردگی کمتر و همچنین تغییرات ابعادی بیشتر را نشان می­ دهد. یک لوله بدون درز چنین مشکلاتی را از بین می­ برد و بنابراین مقاومت در برابر خوردگی بالایی را ارائه می­ دهد.

لوله فولادی بدون درز توسط شمش فولادی گرد، از طریق نورد گرم، نورد سرد یا فرآیندهای کشیده شده سرد، بدون درز روی بدنه لوله تولید می­ شود. لوله فولادی جوش داده شده توسط ورق فولادی تخت با درز جوش روی بدنه لوله تولید می­ شود.

تفاوت بین لوله­ های بدون درز و لوله­ های لوله پلی اتیلن در مواد اولیه، فرآیندهای تولید لوله مانیسمان، عملکرد، ظاهر، اندازه‌ها، کاربرد لوله مانیسمان، قیمت تمام شده و غیره را به شما می­ گوید.

استفاده گسترده از لوله ­های فولادی بدون درز

استفاده گسترده

لوله ­های فولادی بدون درز همه منظوره توسط فولاد ساختاری کربن معمولی، فولاد ساختاری کم آلیاژ یا فولاد ساختاری آلیاژی، با بیشترین خروجی ساخته می­ شوند و عمدتاً به عنوان خطوط لوله یا قطعات ساختاری برای انتقال سیالات کاربرد دارند.

با توجه به اهداف مختلف، می­ توان آن را در سه دسته عرضه کرد:

  1. عرضه با توجه به ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی؛
  2. با توجه به عملکرد مکانیکی؛
  3. با توجه به عرضه تست فشار آب

لوله­ های بدون درز ویژه شامل لوله نیوفیت برای دیگ‌های بخار، برق شیمیایی و الکتریکی، لوله­ های فولادی بدون درز و لوله پلیکا فشار قوی برای زمین شناسی و لوله­ های بدون درز برای نفت استفاده می‌شوند.

لوله ­های فولادی بدون درز دارای بخش توخالی هستند و در مقادیر زیادی به عنوان خطوط لوله برای انتقال سیالات مانند خطوط لوله برای انتقال نفت، گاز طبیعی، آب و برخی مواد جامد مورد استفاده قرار می­ گیرند. در مقایسه با فولاد جامد مانند فولاد گرد، لوله فولادی از نظر مقاومت خمشی و پیچشی سبک‌تر است و یک فولاد مقرون به صرفه می‌باشد.

به طور گسترده در ساخت قطعات ساختاری و قطعات مکانیکی مانند لوله­ های انتقال نفت، شفت­ های انتقال خودرو، قاب دوچرخه و داربست­ های فولادی، لوله­ های مانیسمان کاربرد گسترده­ای دارند. از لوله­ های فولادی برای ساخت قطعات حلقه نیز استفاده می شود که می­ تواند استفاده از مواد را بهبود بخشد، فرآیندهای تولید را ساده کند و مواد و پردازش را ذخیره نماید.

لوله فولادی بدون درز چگونه ساخته می‌شود؟

لوله فولادی بدون درز API 5L و ASTM از شمش فولادی یا لوله جامد به عنوان ماده خام استفاده می­ کند، سپس می­ تواند توسط نورد گرم، نورد سرد یا کشیده شده سرد تشکیل شود. لوله فولادی بدون درز نورد گرم با آهنگری بیلت، سوراخ کردن، نورد، شکل دادن و سایر فرآیندها تشکیل می­ شود. لوله­ های با قطر بزرگ و لوله ­های بدون درز با دیواره ضخیم معمولاً به این روش ساخته می شوند.

لوله بدون درز کشیده شده سرد از فناوری شکل دهی سرد استفاده می ­کند. استحکام مواد نسبتا کم بوده و ظاهر و سطح کنترل داخلی صاف است. لوله بدون درز با قطر کوچک و دیواره نازک معمولاً به این روش ساخته می­ شود. لوله­ های فولادی بدون درز توسط فولاد ساختاری کربنی، فولاد ساختاری کم آلیاژ یا فولاد ساختار آلیاژی و فولاد ضد زنگ نورد تولید می­ شوند.

خلاصه تفاوت­­ های لوله ­های فولادی بدون درز و جوش داده شده

خلاصه تفاوت ها

لوله فولادی بدون درز API 5L / ASTM و لوله فولادی جوش داده شده ERW تفاوت هایی به شرح زیر دارند:

1. تفاوت ظاهری

لوله فولادی بدون درز از شمش فولادی به عنوان ماده اولیه استفاده می ­کند. عیوب سطح بیرونی بیلت را نمی ­توان با فرآیند نورد گرم از بین برد، فقط پس از اتمام محصول پرداخت می ­شود.

لوله فولادی جوش داده شده توسط کویل نورد گرم به عنوان ماده خام ساخته شده است، کیفیت سطح کویل فقط کیفیت سطح لوله است و کنترل آن آسان است. سطح کویل نورد گرم کیفیت بالایی دارد. بنابراین کیفیت سطح لوله فولادی جوش داده شده بسیار بهتر از لوله فولادی بدون درز می باشد­.

2. تفاوت فرآیند قالب گیری

لوله فولادی بدون درز را می‌توان یک بار در فرآیند نورد تشکیل داد. لوله فولادی جوش داده شده با نوار فولادی یا ورق فولادی، از طریق خمش و فرآیندهای مختلف جوشکاری تولید می ­شود.

3. عملکرد و استفاده

لوله فولادی بدون درز ظرفیت فشار بهتری دارد. استحکام بالاتر از لوله فولادی جوش داده شده ERW دیگر مشخصه است. بنابراین به طور گسترده‌ای در تجهیزات فشار بالا و صنایع حرارتی و دیگ بخار استفاده می­ شود.

به طور کلی، لوله­ های فولادی جوش داده شده می توانند 20٪ فشار کاری کمتری نسبت به لوله­ های بدون درز تحمل کنند. این قابلیت اطمینان عامل اصلی است که چرا مردم به سراغ لوله‌های فولادی بدون درز می روند. در حقیقت، تمام خطوط لوله صنعتی با لوله­ های بدون درز انجام می‌شود، زیرا لوله ­ها تحت بارهای حرارتی، شیمیایی و مکانیکی شدید قرار می‌گیرند. لوله­ های جوش داده شده در صنایع هوافضا، خودرو و الکترونیک که بودجه نسبتاً کم است و فشار کاری که بر لوله ها وارد می‌شود نیز بیشتر ترجیح داده می­ شوند.

4. تفاوت در سایز لوله مانیسمان

تولید کنندگان، رده های لوله مانیسمان را معمولا در حداکثر اندازه 20 اینچ یا 508 میلیمتر تولید می­ کنند. البته اگر مشتری مایل به خرید لوله مانیسمان با اندازه‌ای بالاتر باشد، باید از ماشینکاری گرم انبساط استفاده نماید.

توجه داشته باشید که این نوع لوله به هیچ عنوان با لوله پلی اتیلن ابرسانی قابل مقایسه نیست و بهتر است پیش از خرید به طور کامل با جزئیات این مدل­ها آشنا شوید.

برعکس، لوله­ های فولادی جوش داده شده این محدودیت ­ها را ندارند. اندازه­های موجود از 1-1/2 اینچ تا 100 اینچ هستند.

5. هزینه و قیمت لوله مانیسمان

معمولاً هزینه لوله فولادی بدون درز بالاتر از لوله­ های فولادی جوش داده شده است، زیرا مواد اولیه، تجهیزات ساخت و فرآیندها مهم هستند. اما گاهی اوقات به دلیل فشار بازار، لوله­ های جوش داده شده گران­تر است، بنابراین اگر با این شرایط مواجه شدید، در خرید لوله فولادی بدون درز با همان ابعاد تردید نکنید.

چرا باید لوله مانیسمان بخریم؟

دلیل اینکه اکثر مردم لوله فولادی مانیسمان را به لوله فولادی جوش داده شده ترجیح می­ دهند این است که لوله­ های بدون درز می توانند فشار بسیار بالایی را بدون ترک تحمل کنند. اما درزها یا لوله­ های جوش داده شده نمی ­توانند همین کار را انجام دهند زیرا نقاط جوش شده در معرض ترک خوردن تحت فشار بالا هستند.

علاوه بر این، محاسبه دقیق فشار لوله­ های بدون درز بسیار آسان است. لوله‌های بدون درز نیز نازک‌تر و سبک‌تر از لوله‌های جوشی هستند و همچنین شکل یکنواختی دارند زیرا از اکستروژن یکنواخت یک آلیاژ تشکیل شده‌اند. اگر به دنبال خرید لوله های فولادی بدون درز با بهترین کیفیت هستید، باید از لوله‌های فولادی بدون درز Octal Steel API 5L و ASTM استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *