لوله پی وی سی نسوز

یکی از نگرانی‌های بسیار مهم که کارفرمایان در پروژه‌های ساختمانی با آن روبرو می‌شوند، محافظت از کابل‌ها و سیم‌کشی ساختمان در برابر خطرات مختلف است. سیستم سیم‌کشی در ساختمان‌ها که وظیفه انتقال جریان برق مورد نیاز در ساختمان را بر عهده دارند، معمولا در نواحی کف، سقف و دیوارها نصب می‌شوند. به همین دلیل این سیم‌ها باید همراه با محافظ در این محل‌ها نصب شوند تا به این ترتیب از خطر قطع شدن، پوسیدگی و آتش‌سوزی در امان باشند. کارفرمایان در این شرایط از لوله PVC نسوز برای محافظت از کابل‌ها و سیم‌های مختلف در ساختمان‌ها استفاده می‌کنند. لوله پی وی سی به راحتی می‌تواند از کابل‌ها و سیم‌های بکار رفته در ساختمان در برابر خطرات مختلف به ویژه خطر آتش‌سوزی به خوبی محافظت کند.

لوله PVC نسوز چیست؟

لوله پی‌ وی سی نسوز یکی از انواع لوله‌های پی وی سی یا لوله پلی اتیلن است که امروزه به یکی از پرمصرف‌ترین و پرکاربردترین لوله‌ها در صنعنت ساختمان تبدیل شده است. با خرید لوله پی وی سی نسوز می‌توان از سیم‌ها و کابل‌های موجود در ساختمان در برابر آتش‌سوزی محافظت کرد. یکی از مزایای لوله پی وی سی نسوز این است که از قابلیت خود خاموش شوندگی برخوردار است. به این معنی که در صورت مواجهه این لوله‌ها با آتش، گاز HCL تولید می‌شود که این گاز می‌تواند از رسیدن هوای مورد نیاز برای سوختن جلوگیری کند. این ویژگی باعث می‌شود که آتش خودبه‌خود خاموش شده و خطر آتش‌سوزی کابل‌ها و سیم‌های درون لوله و به طور کلی ساختمان را تهدید نکند.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای لوله پی وی سی نسوز، استفاده به عنوان لوله خرطومی PVC است که برای محافظت از کابل‌ها و سیم‌کشی ساختمان گزینه ایده‌آلی به حساب می‌آید. این نوع لوله پلیکا فشار قوی به این علت که از قابلیت انعطاف بالایی برخوردار بوده و به علت خرطومی بودن در تمام زوایا قابلیت استفاده را دارد، امروزه در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی به منظور سیم‌کشی و محافظت از کابل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ابعاد لوله پی وی سی نسوز

ابعاد لوله پی وی سی نسوز

در صورت اقدام به خرید آنلاین لوله پی وی سی نسوز، مشاهده می‌کنید که این لوله‌ها در ابعاد و اندازه‌های مختلفی عرضه می‌شوند. ابعاد لوله پی وی سی نسوز که شامل قطر لوله می‌شود، بسته به نوع کاربری لوله می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال در صورتی که در ساختمان‌ها نیاز به محافظت از سیم‌ و کابل‌های دوربین وجود دارد یا قصد دارند برای محافظت از سیم‌کشی تلفن از انواع لوله پی وی سی نسوز استفاده کنند، نیاز به خرید لوله پی وی سی نسوز با قطر بالا وجود ندارد.

به همین دلیل صنایع فعال در تولید و فروش لوله نسوز PVC به منظور تأمین نیازهای مختلف، انواع لوله پی وی سی نسوز را در اندازه‌ها و قطرهای مختلفی تولید می‌کنند. بنابراین کارفرمایان و افراد مختلف می‌توانند بر حسب نیاز و نوع کاربردی که برای لوله پوش فیت یا PVC نسوز در نظر دارند، این لوله‌ها را در قطرهای مختلف خریداری کنند. از متداول‌ترین لوله‌های نسوز در قطرهای مختلف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. لوله PVC نسوز قطر 13/5
 2. لوله PVCنسوز قطر 16
 3. لوله PVCنسوز قطر 20
 4. لوله PVCنسوز قطر 25
 5. لوله PVCنسوز قطر 32
 6. لوله PVCنسوز قطر 40
 7. لوله PVCنسوز قطر 50
 8. لوله PVCنسوز قطر 63

توجه به این نکته حائز اهمیت است که بهترین برندهای لوله پی وی سی نسوز این لوله‌ها را در ضخامت و گوشت‌های مختلف تولید می‌کنند که بر حسب گرم بیان می‌شوند. ضخامت این لوله‌ها بر اساس میزان تفاضل بین قطر خارجی و قطر داخلی لوله بدست می‌آید. در واقع این ضخامت نشان دهنده میزان توان و استحکام این لوله‌ها به حساب می‌آید که برخی از کارفرمایان و افراد برای استفاده از این لوله‌ها در مکان‌هایی که نیاز به تحمل و استحکام بیشتری دارند، ضخامت لوله را در نظر می‌گیرند.

ویژگی و مزایای لوله پی وی سی نسوز

لوله‌های نسوز پی وی سی ویژگی‌ها و مزایای مختلفی دارند که به دلیل استفاده از مواد اولیه با کیفیت در تولید آن‌ها بدست آمده است. این ویژگی‌ها باعث شده که اعتماد به این لوله‌ها و استفاده از آن‌ها برای محافظت از سیم و کابل در ساختمان‌ها بیشتر شود که همین امر رونق تولید و فروش لوله نسوز PVC شده است. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزایای لوله پی وی سی نسوز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت خم و انعطاف‌پذیری بسیار خوب
 • سهولت در استفاده و نصب لوله در مکان‌های مختلف
 • سرعت بالای انجام و اجرای لوله در سیستم سیم‌کشی
 • استحکام و دوام بسیار خوب
 • قابلیت اتصال ساده و آسان لوله‌ها به یکدیگر
 • مقاومت بالا در برابر انواع خوردگی
 • مقاومت بالا در برابر انواع واکنش‌های شیمیایی
 • مقاومت بسیار خوب در برابر اثر انواع اسید و مایعات
 • مقاومت بسیار خوب در برابر درجه حرارت بالا و آتش‌سوزی
 • مقاومت در انواع اشعه نوری
 • مقاومت بالا در برابر تغییرات دمایی (سرما و گرما)
 • طول عمر بالا و کیفیت بسیار عالی

مزایای-لوله-پی-وی-سی-نسوز

نکات مهم در زمان خرید لوله پی وی سی نسوز

در زمان خرید این لوله‌ها به غیر از قیمت لوله پی وی سی نسوز، نکات دیگری وجود دارد که باید از سوی خریداران مورد توجه قرار گیرد. یکی از نکات مهم در زمان خرید لوله‌های نسوز توجه به جنس و برند سازنده لوله است. در زمان خرید توصیه می‌شود لوله تولید شده توسط بهترین برندهای لوله پی وی سی نسوز را انتخاب و خریداری نمایید. لوله‌هایی که توسط این برندها تولید و عرضه می‌شوند این اطمینان را به خریدار می‌دهند که از مقاومت بالا و کیفیت خوبی برخوردار بوده و در صورت قرار گرفتن در برابر انواع ضربه، فشار و همچنین عوامل محیطی مختلف دچار آسیب نشده و به خوبی از سیم‌ها و کابل‌ها محافظت می‌کنند.

از جمله نکات مهم دیگری که در زمان خرید لوله پی وی سی نسوز باید مورد توجه قرار گیرد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مواد اولیه ساخت لوله: در صورتی که در ساخت و تولید لوله پی وی سی نسوز از مواد اولیه نامرغوب و با کیفیت پایین استفاده شده باشد، این لوله‌ها با بالا رفتن دما و حتی در مواجعه با شعله‌های کوچک آتش شکل و حالت خود را از دست داده و قادر به محافظت از سیم‌ها و کابل‌ها نخواهند بود. استفاده از مواد PVC و UPVC مرغوب در تولید این لوله‌ها بسیار حائز اهمیت است.

لوله-پی-وی-سی-نسوز

کاربردهای لوله پی وی سی‌ نسوز

همانطور که اشاره شد، لوله‌های PVC نسوز دارای ویژگی‌های قابل توجهی هستند که کاربرد آن‌ها در پروژه‌های ساختمانی و عمرانی مختلف را افزایش داده است. با توجه به روش و مواد اولیه بکار رفته در ساخت و تولید این لوله‌ها، لوله‌های نسوز از مقاومت داخلی بسیار بالایی برخوردار هستند که به همین دلیل می‌توان از آن‌ها به عنوان یک عامل حفاظتی در سیستم‌های سیم‌کشی ساختمان‌ها استفاده کرد. این لوله‌ها در سایزها و ابعاد مختلفی تولید می‌شوند تا افراد بنا بر نیاز خود و نوع کاربری بتوانند سایر مورد نظر را خریداری کرده و مورد استفاده قرار دهند. از جمله کاربردهای لوله پی وی سی نسوز به غیر از محافظت از سیم‌کشی ساختمان‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در حوزه انتقال کابل‌های مخابراتی در مقیاس گسترده
 • به منظور عایق‌بندی اتصالات در خطوط فشار قوی
 • حفاظت از خطوط انتقال آب در صنعت کشاورزی
 • اجرای پروژه‌های آبیاری گلخانه‌ای
 • اجرای خطوط انتقال آب آشامیدنی

سخن پایانی

امروزه لوله‌های پی وی سی نسوز یکی از پرکاربردترین تجهیزات در صنعت ساختمان هستند که از آن‌ها در سیم‌کشی ساختمان‌ها به منظور محافظت از کابل‌های و سیم‌های مختلف استفاده می‌شود. اصلی‌ترین دلیل کاربرد زیاد این لوله‌ها در صنعت ساختمان ویژگی‌ها و مزایای لوله پی وی سی نسوز است که به عنوان مهم‌ترین ویژگی می‌توان به مقاومت آن در برابر آتش‌سوزی و حریق اشاره کرد. مقاومت و استحکام بالا در برابر عوامل مختلف، قابلیت انعطاف بالا، استفاده آسان و غیره از دیگر ویژگی‌های این لوله‌ها به حساب می‌آیند که کاربرد وسیع آن‌ها در صنعت ساختمان را به دنبال داشته است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *