آشنایی با قطعه پرکاربرد زانو مساوی

امروزه با افزایش جمعیت و پیشرفت ساخت در تمام حوزه­ها، صنعت لوله‌سازی نیز رشد چشمگیری داشته است. کشورهای پرقدرت جهان سعی در ساخت قطعاتی دارند که اتصالات به یکدیگر را آسان‌تر ایجاد کند. یکی از این نوع قطعات زانو نام دارد. زانوها نوعی از اتصالات هستند که جهت ایجاد زاویه در خطوط لوله استفاده می‌شوند. از پر مصرف‌ترین اتصالات در لوله کشی‌ها، زانویی می‌باشد. یک زانویی در اتصالات لوله کشی بین دو لوله نصب می‌شود تا امکان تغییر جهت را فراهم کند، معمولا در زاویه‌های ۴۵، ۹۰ و ۱۸۰ درجه تولید می‌گردند. یکی از این نوع اتصال زانویی که بسیار پرکاربرد می‌باشد، زانو مساوی نام دارد. در ادامه مقاله به معرفی کامل این قطعه پرداخته می‌شود.

زانو مساوی چیست؟

زانو مساوی یکی از انواع اتصالات لوله آب در لوله کشی است که به دلیل شکل خمیدگی و شباهت به زانوی انسان، همچنین ورودی خروجی مساوی که دارد، زانو مساوی نام گرفته‌است. از زانوها برای تغییر جهت جریان در بین دو لوله استفاده می‌شود. زانو مساوی از قطعات مهمی ساخته می‌شود که هر یک از قسمت‌ها برای اتصال راحت به یکدیگر کمک می‌کنند. از طرف دیگر وجود بخش‌های مختلف باعث می‌شود تا میزان نشتی آب به حداقل برسد. همچنین هر یک از این قطعات ساخت زانو مساوی می‌توانند جنس‌های مختلفی داشته‌باشند. زانو مساوی براساس اندازه و نوع آن دارای قیمت‌های متفاوتی است. برای مثال زانو مساوی 75 با 63 دارای تفاوت می‌باشد. برای آگاهی از قیمت زانو مساوی 63 به لیست بالا مراجعه کنید.

انواع زانو مساوی

لوله کشی‌ها نیز مانند جاده سازی نیاز به عبور از پیچ و خم‌های متفاوت دارند. به همین دلیل همیشه نمی‌توان از لوله‌های صاف استفاده کرد. در نتیجه اتصالاتی همچون زانو مساوی برای ایجاد انحراف در مسیر لوله کشی‌ها لازم و ضروری هستند. ایجاد انحراف در مسیر حرکت آب و سیالات در لوله کشی به عهده انواع زانو همانند زانو مساوی می‌باشد. زانو مساوی یک اتصال با مکانیزم و عملکرد ساده است اما دارای کاربرد بسیار مهم و قابل توجه‌ای می‌باشد. رعایت نکات ویژه‌ای نظیر طراحی، مواد اولیه مصرفی در تولید و نوع فرایند تولید موارد بسیار کوچکی هستند که در صورت رعایت بازدهی و کیفیت محصول را افزایش می‌دهند. زانو مساوی به دلیل کاربرد گسترده در صنایع، در انواع گوناگونی تولید می‌شود.  پرکاربردترین زانو مساوی‌ها عبارتند از:

زانو مساوی پلی اتیلن

یکی از مهم‌ترین اتصالات پلی اتیلن که برای تغییر جهت آب درون لوله‌های پلی اتیلن کشاورزی و آبرسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، زانو مساوی پلی اتیلن می‌باشد. این نمونه از اتصالات پلی اتیلن به صورت ۹۰ درجه است و با سایز یکسان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از زانو مساوی از جمله اتصالات پیچی به شمار می‌رود که خروجی‌های مساوی دارد و در انواع لوله‌های پلی اتیلن فشار قوی، نیمه قوی و معمولی نصب می‌گردد. این نمونه از اتصالات به دلیل وزن سبک و نصب آسوده در صنعت کاربرد زیادی از خود نشان می‌دهند. نصب اینگونه از اتصالات پلی اتیلن تنها باید به کمک آچارهای مخصوص انجام شود. به طور کلی یکی از قسمت‌های تشکیل دهنده این اتصالات، بدنه آن است که باید براساس استانداردهای مشخص تولید شوند. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های زانو مساوی پیچی پلی اتیلن عبارتند از:

 • مقاومت بسیار بالای این نمونه از اتصالات در برابر ترک خوردگی و شکستگی یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های آن به شمار می‌رود.
 • به دلیل توانایی بالا در برابر ضربه و فشار، افراد می‌‌توانند در صنایعی که ورود آب فشار قوی است از این نوع اتصالات استفاده کنند.
 • هزینه خریداری زانو مساوی پیچی پلی اتیلن بسیار مقرون به صرفه می‌باشد.
 • به دلیل صاف و صیقلی بودن تمام دیواره‌های داخلی و خارجی از رسوب‌گیری و افت فشار جلوگیری می‌کند.
 • این اتصالات در برابر ارتعاشات ناشی از زمین لرزه مقاومت زیادی دارند.
 • اتصالات زانو مساوی پیچی پلی اتیلن با هر مواد شیمیایی واکنش نشان نمی‌دهند.

زانو-مساوی

زانو مساوی پیچی پلی اتیلن

یکی از اتصالات پلی اتیلن که در تجهیزات آبیاری و لوله کشی‌های آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرند، زانو مساوی پیچی پلی اتیلن می‌باشد. در واقع این محصول امکان تغییر جهت لوله پلی اتیلن با زاویه ۹۰ درجه فراهم می‌کند. این زانو پلی اتیلن به صورت پیچی بوده و نصب بسیار آسانی دارد و فشار ۱۰ اتمسفر را به راحتی تحمل می‌کند. همچنین از بخش‌های بدنه، سرپیچ، اسپلیت، بوشینگ و اورینگ تشکیل شده‌است. بدنه و سرپیچ از جنس پلی اتیلن بسیار مرغوب ساخته می‌شوند. همچنین اورینگ حلقه‌ای از جنس لاستیک طبیعی (NR) توام با S.B.R است که به کمک آن اتصال کامل آب بندی می‌شود.

بوشینگ از جنس پلی پروپیلن بوده و با اعمال فشار مضاعفی بر اورینگ به آب بندی کمک می‌کند. مواد به کاربرده شده در ساخت اسپلیت به گونه‌ای مقاوم است که در برخی موارد جایگزین فلز می‌شود، بیشتر این قطعه از نوعی پلی اتیلنی است که از مزیت‌های آن می‌توان به مقاومت بسیار عالی در برابر مواد شیمیایی باز و اسید و تنش‌های فیزیکی اشاره کرد. این نوع از زانوها با کمک رزوه‌ها به لوله متصل می‌شوند. اتصالات زانو مساوی پیچی پلی اتیلن از سایز ۲۰ میلی‌متر تا ۱۲۵ میلی‌متر در بازار وجود دارند. مزیت استفاده از زانو مساوی پیچی پلی اتیلن عبارتند از:

 • هزینه کم و سرعت بالا نصب و اجرا
 • پیوندهای مولکولی بالا
 • انعطاف پذیری خوب
 • عدم رسوب‌گیری
 • عدم نیاز به ماشین آلات سنگین در زمان اجرا
 • مقاومت در برابر اشعه مادون قرمز

زانو-مساوی-پیچی-پلی-اتیلن

زانو مساوی 63

زانو مساوی 63 یکی از اتصالات مورد نیاز برای کشت علوفه هیدروپونیک و آبیاری قطره‌ای است که از جنس پلی اتیلن می‌باشد و مقاومت بسیار خوبی در برابر حرارت و نور آفتاب دارد. این زانو در دو زاویه ۹۰ و ۴۵ درجه ساخته می‌شود. زانو مساوی 63 باعث تغییر مسیر، تغییر سایز، اتصال محکم و آب بندی کامل می‌گردد. این زانو دارای مقاومت بالای مکانیکی و شیمیایی است. همچنین در برابر خوردگی و گرفتگی نیز مقاوم می‌باشد. طراحی آن نیز به گونه‌ای است که روی دو سر زانو شیارهای دندانه‌ای طراحی شده که تا آب بندی کامل و دقیق‌تری انجام دهد. مزایای استفاده از زانو مساوی 63 عبارتند از :

 • مقاومت در برابر کشش، فشار و ضربه
 • قابلیت نصب آسان و سریع
 • قیمت مقرون به صرفه
 • آب بندی بدون استفاده از چسب یا لوازم آن
 • مقاومت در برابر شرایط جوی سرما و گرما
 • وزن سبک با حجم کم و حمل و نقل آسان

نکاتی برای نصب زانو مساوی

زانو مساوی از قطعات کاربردی نصب لوله‌ها به یکدیگر هستند در نتیجه برای نصب آن‌ها باید به یک سری از نکات توجه کرد. امروزه بسیاری از افراد با کاربردها و نصب آن‌ها آشنایی ندارند و همین عامل باعث می‌شود تا برای استفاده از زانو مساوی با مشکل مواجه شوند. همچنین اگر این نکات رعایت نشود ممکن است کارایی کم و یا در مواردی باعث نشتی آب شود. از سری موارد رعایت شده برای نصب زانو مساوی عبارتند از:

 • قبل از اتصال، باید انتهای لوله را به طور کامل تمیز کنید. سپس قطعه را به طور کامل بر روی لوله قرار دهید.
 • برای بستن زانو مساوی از وسایل مخصوص آن استفاده کنید.
 • بعد از پایان نصب اتصال زانو مساوی نیازی به بستن نوار تفلون در اطراف آن نیست.
 • لوله و زانو مساوی باید از یک جنس باشند، یعنی برای لوله فلز از زانو مساوی پلی اتیلنی استفاده نکنید. چرا که در این شرایط احتمال ایجاد نشت آب ممکن است.

نکاتی-برای-نصب-زانو-مساوی

کلام آخر

در این مقاله در سایت حیات ایران به بررسی کامل زانو مساوی پرداخته‌‌شد. این گروه تاسیساتی با تجربه چندین ساله خدمت، طراحی، نظارت و اجرای سیستم‌های آبیاری و آبرسانی و افتخار فروش محصولات متنوع در زمینه انواع لوله‌ها و اتصالات را داشته‌است. شما می‌توانید برای خرید انواع زانو مساوی به صورت حضوری یا به صورت آنلاین از این فروشگاه اقدام کنید. همچنین اگر به دنبال بهترین قیمت، ضمانت و شرکتی هستید که محصولات آن دارای نشان سازمان ملی استاندارد، تاییدیه مرکز مکانیزاسیون کشاورزی و نیز مجوز معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی باشد، بازدید از حیات ایران را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زانو مساوی

اندازه

تعداد در کارتن

قیمت واحد (ریال)

اندازه - تعداد در کارتن - قیمت واحد (ریال)

اندازه – 20 *20

تعداد – 100

اندازه – 25*25

تعداد – 80

اندازه – 32*32

تعداد – 50

اندازه –  40*40

تعداد – 26

اندازه – 50*50

تعداد – 15

اندازه – 63*63

تعداد – 9

اندازه – 75*75

تعداد – 5

اندازه – 90*90

تعداد – 4

اندازه – 110*110

تعداد – 4

اندازه – 125*125

تعداد – 4

سفارش دهید

برای سفارش هر کدام محصولات بالا فرم زیر را لطفا پر کنید.

[gravityform id=”1″ title=”false” description=”false” ajax=”true”]