سیستم آبیاری قطره ای چیست؟

آبیاری قطره ای کارآمدترین سیستم انتقال آب و مواد مغذی برای رشد محصولات زراعی است. این سیستم، آب و مواد مغذی را مستقیماً به ناحیه ریشه گیاه، در مقادیر مناسب و در زمان معینی می رساند، بنابراین هر گیاه دقیقاً در هر زمانی آنچه را که نیاز دارد، برای رشد بهینه دریافت می کند. آبیاری قطره ای کشاورزان را قادر می سازد تا محصولات با بازدهی بیشتری داشته باشند و در عین حال در مصرف آب و همچنین کودها و انرژی صرفه جویی کنند.

آبیاری قطره ای چگونه کار می کند؟

آبیاری قطره ای چگونه کار می کند؟

آب و مواد مغذی در سراسر مزرعه در لوله هایی به نام خطوط قطره ای که واحدهای کوچکی به نام قطره چکان دارند، به گیاهان تحویل داده می شوند. هر قطره چکان قطرات حاوی آب و کود را ساطع می کند و در نتیجه آب و مواد مغذی به طور یکنواخت به منطقه ریشه هر گیاه در کل مزرعه اعمال می شود.

آبیاری قطره ای روشی کارآمد و اقتصادی برای آبیاری حیاط و باغ است. آبیاری قطره ای که معمولاً در مناطق خشک تر کشور استفاده می شود، امروزه در شمال شرق رایج تر شده است. بر خلاف سایر اشکال آبیاری، مانند آبپاش ها که فقط 65 تا 75 درصد کارایی دارند، آبیاری قطره ای 90 درصد کارآمدی دارد که به گیاهان اجازه می دهد از آب نیز استفاده کنند و رواناب و تبخیر را کاهش می دهد. آبیاری قطره ای آب را به آرامی در ناحیه ریشه گیاه که بیشتر مورد نیاز است، اعمال می کند.

آبیاری قطره ای بیشتر در باغ ها و مزرعه های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد، با این حال، صاحبان آنها شروع به استفاده از کاربردها و مزایای آن کرده اند. به عنوان صاحب خانه می توانید از آبیاری قطره ای خانگی در باغچه های سبزی و چند ساله خود و برای آبیاری درختان و درختچه ها استفاده کنید.

مزایای آبیاری قطره ای

آبیاری قطره­ای شامل قرار دادن لوله آبیاری با قطره چکان بر روی زمین در کنار گیاهان است. قطره چکان ها به آرامی آب را در ناحیه ریشه به داخل خاک می ریزند. از آنجا که سطح رطوبت در هر محدوده به صورت بهینه نگه داشته می شود، بهره وری و کیفیت گیاه بهبود می یابد. علاوه بر این، آبیاری قطره ای:

  • با به حداقل رساندن تماس آب با برگ، ساقه و میوه گیاهان، از بیماری جلوگیری می کند.
  • به ردیف های بین گیاهان اجازه می دهد تا خشک بمانند، دسترسی را بهبود بخشیده و رشد علف های هرز را کاهش می دهد.
  • در زمان، پول و آب صرفه جویی می شود؛ زیرا سیستم بسیار کارآمد است.
  • کار را کاهش می دهد.
  • کارایی را در زمین های ناهموار افزایش می دهد.
  • شسته شدن آب و مواد مغذی زیر ناحیه ریشه را کم می کند.

طراحی و اجزای سیستم آبیاری قطره ای

طراحی و اجزای سیستم آبیاری قطره ای

اجزای اصلی یک سیستم آبیاری قطره­ای و لوازم آبیاری قطره ای شامل خط اصلی، شیر، راه فرعی، جلوگیری از جریان برگشتی، تنظیم کننده فشار، فیلتر، آداپتورها و اتصالات لوله نیوفیت، لوله قطره ای، قطره چکان ها و درپوش های انتهایی است.

خط اصلی لوله ای است که از منبع آب، معمولاً شیر آب به سمت گیاه می رود. راه فرعی از شیر تا نقطه ای که لوله قطره ای وصل شده، اجرا می شود. به طور کلی، شبکه های فرعی تنها زمانی استفاده می شوند که چندین خط لوله قطره ای وجود داشته باشد و مناطقی از یک منبع آب اصلی تغذیه شوند. طول ترکیبی خط اصلی و فرعی نباید از 400 فوت تجاوز کند.

این شیر جریان آب را در سیستم کنترل می کند و می تواند برای کنترل خودکار یا دستی تنظیم شود. جلوگیری از جریان برگشتی برای اطمینان از اینکه آب آبیاری به لوله ها باز نمی گردد و منبع اصلی آب شما را آلوده نمی کند، ضروری هستند.

اگر فشار آب بیش از 40 پوند در هر اینچ مربع باشد، تنظیم کننده های فشار، مورد نیاز هستند. اگر فشار آب خود را نمی دانید، ایده خوبی است که برای هر موردی آن را نصب کنید.

فیلترها باعث می شوند که مواد محلول در آب در طول زمان باعث مسدود شدن قطره چکان ها نشوند. فیلترهایی را در قطره چکان ها یا در منبع آب نصب کنید تا علاوه بر قطره چکان ها از شیر و تنظیم کننده فشار نیز محافظت شود.

آداپتورها و اتصالات لوله برای اتصال لوله قطره ای به بقیه سیستم استفاده می شوند. مهم است که اندازه لوله ها مناسب باشد تا از جدا شدن آنها در تحت فشار جلوگیری شود.

لوله قطره و قطره چکان

لوله قطره یک لوله پلی اتیلن ابرسانی است که با قطره چکا ­هایی در امتداد گیاهان قرار می گیرد. قطره چکان ها آب را از لوله قطره ای رها می کنند. لوله های قطره ای و قطره چکان ها بسته به نیاز شما در انواع و قطرهای مختلف وجود دارند.

طول یک لوله پلی اتیلن منفرد نباید از 200 فوت از نقطه ای که آب وارد لوله می شود، تجاوز کند. برای جلوگیری از حرکت لوله، باید لوله را روی آن قرار دهید. به عنوان یک قاعده، لوله های قطره ای و قطره چکان ها را دفن نکنید، حتی اگر این طور طراحی شده باشند. این کار به جلوگیری از گرفتگی و آسیب توسط جوندگان کمک می کند.

فاصله گذاری و طراحی آبیاری قطره ای

قطره چکان ها را می توان به طور مساوی برای محصولات، به صورت ردیفی قرار داد و این طرح به عنوان شلنگ قطره چکان شناخته می شود. قطره چکان ها همچنین می توانند به طور متناوب برای گیاهانی که فاصله بیشتری از هم دارند، مانند درختان، درختچه ها و گیاهان چند ساله قرار بگیرند.

با شلنگ قطره چکان، قطره چکان ها معمولاً حدود 18 اینچ از هم فاصله دارند. هنگام آبیاری درختان و درختچه ها، معمولاً باید دو قطره چکان در هر بوته وجود داشته باشد. قطره چکان ها معمولاً دارای سرعت جریان 1 گالن در ساعت هستند، اگرچه سرعت جریان ½ گالن در ساعت ممکن است برای حداکثر کارایی بهتر باشد. درپوش انتهایی در انتهای لوله پلیکا فشار قوی قرار می گیرد ­تا از خروج آب از انتهای لوله جلوگیری شود.

عملیات اساسی و نگهداری در آبیاری قطره ای

آبیاری قطره ای را می توان به صورت خودکار و یا مانند آبپاش، به صورت دستی کنترل کرد. عملکرد دستی به شما امکان می دهد قبل از استفاده از آب غیر ضروری نیز استفاده کنید.

از آنجایی که مقدار کمی آب به آرامی اعمال می شود، آبیاری قطره ای طوری طراحی شده است که روزانه اجرا شده و یا مگر اینکه آبیاری بارانی ایجاد شود. تایمر آبیاری اجرای سیستم آبیاری قطره ای به مقدار آبی که گیاهان در روز نیاز دارند و میزان جریان قطره چکان ها بستگی دارد.

آب یک یا دو بار در روز استفاده می شود. صبح زود بهترین زمان برای آبیاری است زیرا تبخیر کمتری خواهد داشت. آبیاری در شب باعث افزایش بیماری گیاه می شود.

فیلترها و قطره چکان ها را به طور منظم بررسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی کار می کنند و گرفتگی ندارند. برای جلوگیری از آسیب زمستانی، سیستم آبیاری قطره ای را در پایان هر فصل باغبانی انجام دهید.

اکثر تامین کنندگان یا تولیدکنندگان سیستم های آبیاری قطره ای مشخصات و دستورالعمل های طراحی، نصب، بهره برداری و نگهداری خاصی را ارائه می دهند که باید به دقت دنبال شوند. با کسب آموزش لوله کشی آبیاری قطره ای می توانید در این حرفه ماهر شوید.

هزینه سیستم آبیاری قطره ای بسته به وسعت منطقه ای که باید آبیاری شود و نوع قطره چکان ها و لوله های مورد استفاده متفاوت خواهد بود. با این حال، صرف نظر از اندازه منطقه ای که آبیاری می شود، هزینه اولیه برای موارد استاندارد مانند شیر، تنظیم کننده فشار و جلوگیری از جریان برگشتی وجود دارد.

معایب سیستم های آبیاری قطره ای

معایب سیستم های آبیاری قطره ای

برخی ممکن است استفاده از سیستم های آبیاری قطره ای را دست و پا گیر بدانند یا با استفاده از چمن زنی یا سایر تجهیزات اطراف شیلنگ ها مشکل داشته باشند. همچنین اگر کسی از روی آنها زمین بخورد یا بیفتد می توانند خطری ایجاد کنند.

بسته به نوع انتخابی، نصب آنها می تواند تا حدودی پیچیده باشد، اما اطلاعات زیادی به صورت آنلاین در دسترس است. آبیاری قطره ای می تواند هزینه بیشتری نسبت به روش های آبیاری سنتی داشته باشد. اما اگر یک باغ بزرگ و یا زمان محدود دارید، یا در منطقه ای با منابع آبی محدود زندگی می کنید، آبیاری قطره ای ممکن است یک انتخاب عالی برای نیازهای شما و در دراز مدت مقرون به صرفه تر باشد.

نصب و نگهداری سیستم آبیاری قطره ای

نصب برخی از سیستم های آبیاری قطره ای آسان تر از سایرین است. با برخی از سیستم ها می توان به صورت دستی کار کرد و برخی را می توان برای خاموش شدن آبیاری اتوماتیک تنظیم کرد. قبل از انتخاب و نصب سیستم آبیاری قطره ای ملاحظاتی وجود دارد، مانند منطقه ای که می خواهید آبیاری کنید، شیب زمین، دفعات آبیاری گیاهان، هزینه ها و موارد دیگر.

قیمت تجهیزات آبیاری قطره ای در ابتدا ممکن است دلهره آور به نظر برسد، اما مقدار زمانی که بعداً صرفه جویی می شود ارزش آن را دارد. برخی از سیستم های آبیاری قطره ای ممکن است به پمپ آب نیاز داشته باشند. همچنین برخی نیاز به نصب دقیق دارند.

برخی از سیستم ها، به ویژه بیشتر سیستم های قطره چکان، باید در زمستان در آب و هوای سرد برچیده و ذخیره شوند تا از آسیب ناشی از یخ زدگی جلوگیری شود. شما باید به طور دوره ای سیستم آبیاری خود را بازرسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی کار می کند و قطعات فرسوده یا آسیب دیده را تعویض یا تعمیر کنید. بیشتر شیلنگ های آبیاری قطره ای باید حداقل 3 تا 5 سال دوام داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *